Prvi dan / First Day

Četvrtak, 11. travnja 2019. 

9.00-10.00: Registracija sudionika - Registration

10.00-10.30: Svečano otvaranje simpozija - Opening ceremony

11.00-12.00: POZVANO PREDAVANJE - KEYNOTE SPEAKER

Prof. dr. Tim Cain, Faculty of Education, Egde Hill University, Ormskirk (United Kingdom): Improving Music Education through Learning from Others

12,00-12,20: Rasprava / Discussion

12.30-13.30: SEKCIJA 1 / SECTION 1

Moderator / Chair: Sabina Vidulin

José Godinho (PT): Listen-And-Play: Multimodal Strategies on Listening to Music

Branka Rotar Pance (SLO): Digital Competences of Music Educators

Milena Petrović (SRB): Is There a Hypocrisy in Music Education?

13.30-13.50: Rasprava / Discussion

STANKA - RUČAK / LUNCH

Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti / Faculty of Education, Cara Hadrijana 10, Osijek

15.30-17.15: SEKCIJA 2 / SECTION 2 (in room nr. 21)

Moderator / Chair: Branka Rotar Pance

Sharon Kanach (FR): Xenakis - drawing music - pedagogy - UPISketch

Tünde Pintér (H): Teachers' Beliefs on the Function and Evaluation of Music Education in Hungary: A Qualitative Approach

Judit Váradi (H): Music Education in the Primary Schools of Hungary, Romania, Serbia and Slovakia

Tímea Szűcs (H): The Influence of Music Education on Child Development

Katarzyna Grebosz-Haring (AT): The Effects of Music and Art Education on Musical, Creative and Cognitive Task Performance in Primary School Children: Results and a Model from a Quasi-Experimental Longitudinal Study

17.15-17.30: Rasprava / Discussion

15.30-17.15: SEKCIJA 3 / SECTION 3 (in room nr. 31)

Moderator / Chair: Blaženka Bačlija Sušić

Sabina Vidulin (HR), Marlena Plavšić (HR): Refleksije i emocije učenika u kontekstu spoznajno-emocionalnoga pristupa slušanju glazbe / Students' Reflections and Emotions in the Context of the Cognitive-Emotional Approach to Listening to Music

Jelena Martinović-Bogojević (MNE): Poticanje kolaborativne kreativnosti u nastavi glazbe u osnovnoj školi / Fostering Collaborative Creativity while Teaching Music in Primary Schools

Sofija Cingula (HR), Tamara Jurkić Sviben (HR): Mišljenje učitelja primarnoga obrazovanja o vokalnoj higijeni i vokalnim kompetencijama / Primary School Teachers' Opinion on Vocal Hygiene and Vocal Competences

Katarina Zadnik (SLO): The Tomatis Method as a Support in Education of Pupils with Different Difficulties in a Primary Music School

Slavica Stefanović (SRB): Nastavnici glazbe i uloge u nastavi u osnovnoj školi / Music Teachers and Their Roles in Primary School Classroom

Blaženka Bačlija Sušić (HR), Aleksandra Miletić (SRB): Važnost glazbenih aktivnosti za djetetov razvoj iz perspektive studenata ranoga i predškolskog odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji / The Importance of Music Activities for Child Development Viewed from the Perspective of Students in Early Childhood Teacher Education in Croatia, Serbia and Slovenia

17.15-17.30: Rasprava / Discussion

17.30: STANKA - COFFEE BREAK (uz proizvode tvrtke Žito d.o.o. / with the products of Žito d.o.o.)

18.00-19.00: Radionica / Workshop (in room nr. 41)

Moderator / Chair: Gabriela Karin Konkol

Sharon Kanach (FR): Xenakis - drawing music - pedagogy - UPISketch

18.00-19.00: Radionica / Workshop (in room nr. 39)

Moderator / Chair: Jelena Martinović-Bogojević

Vedrana Marković (MNE): Metodički postupci u razvijanju stvaralačkih sposobnosti studenata instrumentalnih odsjeka u okviru nastave solfeggia - kreacija kao izazov / Educational Procedures in the Development of Creative Abilities in Students of Instrumental Departments in Solfeggio Classes - Creation as a Challenge

19.30: KONCERT - CONCERT - Alejandro Córdova (Mexico), guitar, (Galerija Waldinger / Gallery Waldinger - Fakultetska 7, Osijek)

Drugi dan / Second Day 

Petak, 12. travnja 2019.

9.00-10.00: Radionica / Workshop (in room nr. 41)

Moderator / Chair: Vesna Svalina

José Godinho (PT): Listen-And-Play: Practical Activities on Listening to Music

10.00-11-30: Radionica / Workshop (in room nr. 30)

Moderator / Chair: Gabriela Karin Konkol

Christine C. Bass, Temple University, Philadelphia, PA (USA) (Special guest of the Symposium): Vocal Transformation for Your Choirs

12.00-13.15: SEKCIJA 4 / SECTION 4 (in room nr. 21)

Moderator / Chair: Milena Petrović

Andreas Bernhofer (AT), Sabina Vidulin (AT), Lejla Beqiri-Vula (MK): Europski komparativni istraživački projekt Schools@Concerts: iskustva iz Hrvatske i Makedonije / European Comparative Research Project Schools@Concerts: Experiences from Croatia and Macedonia

Gabriela Karin Konkol (PL), Anna Kalarus (PL): The Role of Educational Concerts for Children in Strengthening the Process of Music Education

Giovanna Carugno (IT): Music History in the Italian Education System: What's Next?

Paolo Sullo (IT): Teaching Theory, Analysis and Composition at the Liceo Musicale: The Use of the Neapolitan Solfeggio

Biljana Lalchevska Serafimovska (MK): Discovering and Developing a Musical Talent

13.15-13.30: Rasprava / Discussion

12.00-13.15: SEKCIJA 5 / SECTION 5 (in room nr. 31)

Moderator / Chair: Zrinka Šimunović

Jelena Blašković (HR): Izazovi izvođenja nastave glazbene kulture u kombiniranim razredima primarnoga odgoja i obrazovanja / Challenges of Teaching Music to Students in a Primary Multi-Grade Classroom

Tomislav Košta (HR): Problematika nastave glazbe u Hrvatskoj u stručnim časopisima druge polovice 19. stoljeća / Issues in Music Education in Croatia addressed in the Professional Journals of the Second Half of the 19th Century

Ana Popović (HR), Blanka Gigić Karl (HR): Udžbenici predmetne nastave glazbene kulture - pomoć ili zapreka? / Textbooks used for Music Appreciation in Secondary Schools: Teaching Aid or an Obstacle?

Ivana Senjan (HR): Suvremeni pristupi oblikovanju glazbenoga ukusa učenika u nastavi Glazbene umjetnosti / Contemporary Approach to the Development of Students' Taste in Music during Music Classes

13.15-13.30: Rasprava / Discussion

STANKA - RUČAK / LUNCH

14.30-16.15: SEKCIJA 6 / SECTION 6 (in room nr. 21)

Moderator / Chair: Lada Duraković

Lada Duraković (HR): Iz povijesti glazbenoga obrazovanja u osnovnim školama: analiza udžbenika objavljenih u šezdesetim godinama prošloga stoljeća / From The History of Music Education in Primary Schools: Analysis of Textbooks Published in the 1960s

Milena Srdić (SRB): Što čini glazbenika? / What Makes a Musician?

Milena Srdić (SRB), Elizabeta Vidicki (SRB): Uravnoteženost glazbenih komponenata u nastavi solfeggia / Balancing the Musical Components of Solfeggio

Ana Popović (HR): RITMICICLANDO - eksperimentalni glazbeni projekt ekološkoga sadržaja / RITMICICLANDO - an Experimental Musical Project on an Ecological Topic

16.15-16.30: Rasprava / Discussion

14.30-16.15: SEKCIJA 7 / SECTION 7 (in room nr. 31)

Moderator / Chair: Lidija Nikolić

Dijana Drandić (HR), Elizabeta Jadan (HR): Usporedna analiza stavova o učenju uz glazbu između učenika osnovnih i srednjih škola / Comparative Analysis of Attitudes towards Learning with Music Expressed by Primary and Secondary School Students

Ljubica Bakić Tomić (HR), Irena Mikšić (HR): Utjecaj glazbe na komunikaciju djece i mladih / The Impact of Music on Communication among Children and Teenagers

Valida Akšamija (BIH): Koncept cjeloživotnoga učenja u glazbenom odgoju i obrazovanju / The Concept of Lifelong Learning in Music Education

Sunčana Bašić (HR): Glazbeno obrazovanje odraslih: istraživanje interesa i motiva za učenje sviranja i pjevanja / Adult Music Education: Exploring Interests and Motivation for Learning How to Play and Sing

Ana Perunović Ražnatović (MNE): Predmet Muzička kultura u suvremenom obrazovanju odraslih / Music Culture as a Subject in Education of Adults Nowadays

16.15-16.30: Rasprava / Discussion

STANKA - COFFEE BREAK

17.00-18.30: Radionica /Workshop (in room nr. 30)

Moderator / Chair: Vesna Svalina

Christine C. Bass, Temple University, Philadelphia, PA (USA) (Special guest of the Symposium): Front-Loading Your Choral Rehearsal: Constructing for Success

20.00: VEČERA - SYMPOSIUM DINNER (Muzej okusa / Flavor Museum - Martina Divalta 4, Osijek)

Treći dan / Third Day

Subota, 13. travnja 2019.

9.00-10.15: SEKCIJA 8 / SECTION 8 (in room nr. 21)

Moderator / Chair: Lada Duraković

Sanja Nuhanović (HR): Skupno muziciranje u kontekstu inkluzivne pedagogije / Playing Music in a Band in the Context of Inclusive Pedagogy

Dina Vojvodić (SRB), Vladimir B. Perić (SRB): Integrirani seminarski radovi kao ishod projektne nastave / Integrated Seminar Papers as the Result of a Project-Based Teaching

Ana Dojkić (HR), Tomislava Karačić-Šoljić (HR): Glazbom do interkulturalnosti / Using Music to Achieve Interculturalism

Nensi Krupić (HR): Osnovne glazbene škole - važnost odgoja glazbom i prilagodba novom pristupu / Primary Music Schools: The Importance of Education through Music and the Adaptation to a New Teaching Approach

10.15-10.30: Rasprava / Discussion

9.00-10.15: SEKCIJA 9 / SECTION 9 (in room nr. 31)

Moderator / Chair: Gordana Ercegovac-Jagnjić

Žaneta Divjakoska Doneva (MK), Viktorija Paunoska (MK): Glazbeni odgoj i obrazovanje u osnovnim školama u Republici Sjevernoj Makedoniji / Music Education in Primary Schools in the Republic of North Macedonia

Lidija Nikolić (HR), Gordana Ercegovac-Jagnjić (HR): Neki ishodi učenja nastave glazbe u općem obrazovanju kao pretpostavka učenja glazbe na studijima za odgojitelje predškolske djece i učitelje primarnoga obrazovanja/ Certain Music Learning Outcomes in General Education as a Prerequisite for Music Education at the Pre-School Studies and Teacher Studies

Hrvoje Špicer (HR): Kako baroknu operu seriu prezentirati srednjoškolcima / How to Present the Baroque Opera Seria to High School Students

Romana Borš-Mačak (HR): Početno glazbeno obrazovanje - izazovi i mogućnosti/ Music Education for Young Children: Challenges and Possibilities

10.15-10.30: Rasprava / Discussion

STANKA - COFFEE BREAK

11.00-12.00: Radionica / Workshop (in room nr. 41)

Moderator / Chair: Vesna Svalina

Ivančica Hinek (HR) : Postava dječjega glasa - praktičan rad s dječjim zborom mlađega uzrasta / Children's Voice Posture - Practical Work with Children's Choir of Young School Age

11.00-12.00: Radionica / Workshop (in room nr. 30)

Moderator / Chair: Gordana Ercegovac-Jagnjić

Nikoola Livančić (HR), Martina Terzić (HR): Ples kao izvannastavna aktivnost / Dance as an Extra - Curricular Activity

12.00-13.30: SEKCIJA 10 / SECTION 10 (in room nr. 21)

Moderator / Chair: Lidija Nikolić

Mia Mucić (HR), Tamara Šarlija (HR): Utjecaj pjevanja i nastave zbora na razvoj kreativnoga mišljenja učenika / The Influence of Singing and Choir Lessons on the Development of Creative Thinking in Students

Ana Popović (HR), Domagoj Maras (HR): Utjecaj nastave u glazbenoj školi na kvalitetu života učenika: mišljenja roditelja / The Influence of Attending Music School on the Quality of Student Life: Parents' Opinion

Vesna Coufal Jaić (HR): Problemi u pedagogiji solo pjevanja /Troubles with Solo Singing in a Music School

13.30-13.45: Rasprava / Discussion

12.00-13.30: SEKCIJA 11 / SECTION 11 (in room nr. 31)

Moderator / Chair: Branko Bognar

Zrinka Šimunović (HR): Kurikulumski pristup u organizaciji poučavanja Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti / Curricular Approach to the Music Lessons Organization in Schools

Vesna Svalina (HR), Branko Bognar (HR): Publicistička aktivnost znanstvenika, glazbenih pedagoga i učitelja u području glazbene nastave na primarnom stupnju odgoja i obrazovanja / Publishing Work in the Field of Music Education Done by Scientists, Music Pedagogues and Primary School Teachers

Darko Ratković (BIH), Naira Jusufović (BIH): Glazbeno-metodičke kompetencije učitelja / Teachers' Musical and Teaching Competence

13.30-13.45: Rasprava / Discussion

14.00: ZAKLJUČCI I ZATVARANJE SIMPOZIJA / CONCLUSIONS AND SYMPOSIUM CLOSING